2024 NEO.bet International Darts Open
Riesa, Germany, April 12-14
Tournament Draw Bracket - Second Round Onwards
(1) Dave Chisnall v Richard Veenstra/Andrew Gilding
(16) Joe Cullen v Jan Dueckers/Martin Schindler
(8) Jonny Clayton v Owen Bates/Nathan Aspinall
(9) Danny Noppert v Alexander Masek/Dimitri Van den Bergh
(4) Damon Heta v Callan Rydz/Lee Evans
(13) Ryan Searle v Daryl Gurney/Patrick Klingelhoefer
(5) Dirk van Duijvenbode v Gabriel Clemens/Peter Wright
(12) Krzysztof Ratajski v Chris Dobey/Dylan Slevin
(2) Luke Humphries v Jose de Sousa/Cor Dekker
(15) Stephen Bunting v Michael Unterbuchner/Luke Woodhouse
(7) Rob Cross v Gian van Veen/Raymond van Barneveld
(10) Michael Smith v Jitse van der Wal/Ritchie Edhouse
(3) Gerwyn Price v Kai Gotthardt/Brendan Dolan
(14) Ricardo Pietreczko v Mike De Decker/James Wade
(6) Josh Rock v Cameron Menzies/Simon Whitlock
(11) Ross Smith v William O'Connor/Mervyn King
Schedule of Play
Friday April 12
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Jitse van der Wal v Ritchie Edhouse
Kai Gotthardt v Brendan Dolan
Alexander Masek v Dimitri van den Bergh
Richard Veenstra v Andrew Gilding
Daryl Gurney v Patrick Klingelhoefer
Callan Rydz v Lee Evans
William O’Connor v Mervyn King
Michael Unterbuchner v Luke Woodhouse
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Jose De Sousa v Cor Dekker
Chris Dobey v Dylan Slevin
Jan Dueckers v Martin Schindler
Mike De Decker v James Wade
Cameron Menzies v Simon Whitlock
Gian van Veen v Raymond van Barneveld
Gabriel Clemens v Peter Wright
Owen Bates v Nathan Aspinall
Saturday April 13
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Ross Smith v O'Connor/King
Damon Heta v Rydz/Evans
Ryan Searle v Gurney/Klingelhoefer
Krzysztof Ratajski v Dobey/Slevin
Danny Noppert v Masek/Van den Bergh
Stephen Bunting v Unterbuchner/Woodhouse
Jonny Clayton v Bates/Aspinall
Michael Smith v Van der Wal/Edhouse
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Ricardo Pietreczko v De Decker/Wade
Dave Chisnall v Veenstra/Gilding
Joe Cullen v Dueckers/Schindler
Gerwyn Price v Gotthardt/Dolan
Josh Rock v Menzies/Whitlock
Luke Humphries v De Sousa/Dekker
Dirk van Duijvenbode v Clemens/Wright
Rob Cross v Van Veen/Van Barneveld
Sunday April 14
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Third Round
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final