2020 German Darts Championship
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Boris Koltsov/Steve Lennon
(16) Jermaine Wattimena v Steffen Siepmann/Mervyn King
(8) Mensur Suljovic v Franz Roetzsch/Jeff Smith
(9) James Wade v Jason Lowe/Nico Kurz
(4) Peter Wright v Michael Smith/Alan Tabern
(13) Jonny Clayton v Chris Dobey/Ryan Murray
(5) Dave Chisnall v Lukas Wenig/Cody Harris
(12) Nathan Aspinall v Ronny Huybrechts/Dragutin Horvat
(2) Ian White v Reece Robinson/Max Hopp
(15) Adrian Lewis v Danny Noppert/Josh Payne
(7) Daryl Gurney v Steve West/Gabriel Clemens
(10) Glen Durrant v Scott Waites/Darren Penhall
(3) Gerwyn Price v Jeffrey de Zwaan/Devon Petersen
(14) Rob Cross v Daniel Larsson/William O'Connor
(6) Krzysztof Ratajski v Ron Meulenkamp/Richard North
(11) Joe Cullen v Steve Brown/Adam Hunt
Schedule of Play
Friday September 25
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Scott Waites v Darren Penhall
Daniel Larsson v William O'Connor
Ron Meulenkamp v Richard North
Boris Koltsov v Steve Lennon
Franz Roetzsch v Jeff Smith
Lukas Wenig v Cody Harris
Ronny Huybrechts v Dragutin Horvat
Steffen Siepmann v Mervyn King
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Danny Noppert v Josh Payne
Steve Brown v Adam Hunt
Steve West v Gabriel Clemens
Jason Lowe v Nico Kurz
Reece Robinson v Max Hopp
Jeffrey de Zwaan v Devon Petersen
Chris Dobey v Ryan Murray
Michael Smith v Alan Tabern
Saturday September 26
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Dave Chisnall v Wenig/Harris
Jermaine Wattimena v Siepmann/King
Adrian Lewis v Noppert/Payne
James Wade v Lowe/Kurz
Daryl Gurney v West/Clemens
Nathan Aspinall v Huybrechts/Horvat
Glen Durrant v Waites/Penhall
Rob Cross v Larsson/O'Connor
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Jonny Clayton v Dobey/Murray
Ian White v Robinson/Hopp
Mensur Suljovic v Roetzsch/J Smith
Michael van Gerwen v Koltsov/Lennon
Peter Wright v M Smith/Tabern
Krzysztof Ratajski v Meulenkamp/North
Gerwyn Price v De Zwaan/Petersen
Joe Cullen v Brown/Hunt
Sunday September 27
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Third Round
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Boris Koltsov/Steve Lennon
(16) Jermaine Wattimena v Steffen Siepmann/Mervyn King
(8) Mensur Suljovic v Franz Roetzsch/Jeff Smith
(9) James Wade v Jason Lowe/Nico Kurz
(4) Peter Wright v Michael Smith/Alan Tabern
(13) Jonny Clayton v Chris Dobey/Ryan Murray
(5) Dave Chisnall v Lukas Wenig/Cody Harris
(12) Nathan Aspinall v Ronny Huybrechts/Dragutin Horvat
(2) Ian White v Reece Robinson/Max Hopp
(15) Adrian Lewis v Danny Noppert/Josh Payne
(7) Daryl Gurney v Steve West/Gabriel Clemens
(10) Glen Durrant v Scott Waites/Darren Penhall
(3) Gerwyn Price v Jeffrey de Zwaan/Devon Petersen
(14) Rob Cross v Daniel Larsson/William O'Connor
(6) Krzysztof Ratajski v Ron Meulenkamp/Richard North
(11) Joe Cullen v Steve Brown/Adam Hunt
Schedule of Play
Friday September 25
First Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Scott Waites v Darren Penhall
Daniel Larsson v William O'Connor
Ron Meulenkamp v Richard North
Boris Koltsov v Steve Lennon
Franz Roetzsch v Jeff Smith
Lukas Wenig v Cody Harris
Ronny Huybrechts v Dragutin Horvat
Steffen Siepmann v Mervyn King
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Danny Noppert v Josh Payne
Steve Brown v Adam Hunt
Steve West v Gabriel Clemens
Jason Lowe v Nico Kurz
Reece Robinson v Max Hopp
Jeffrey de Zwaan v Devon Petersen
Chris Dobey v Ryan Murray
Michael Smith v Alan Tabern
Saturday September 26
Second Round
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Dave Chisnall v Wenig/Harris
Jermaine Wattimena v Siepmann/King
Adrian Lewis v Noppert/Payne
James Wade v Lowe/Kurz
Daryl Gurney v West/Clemens
Nathan Aspinall v Huybrechts/Horvat
Glen Durrant v Waites/Penhall
Rob Cross v Larsson/O'Connor
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Jonny Clayton v Dobey/Murray
Ian White v Robinson/Hopp
Mensur Suljovic v Roetzsch/J Smith
Michael van Gerwen v Koltsov/Lennon
Peter Wright v M Smith/Tabern
Krzysztof Ratajski v Meulenkamp/North
Gerwyn Price v De Zwaan/Petersen
Joe Cullen v Brown/Hunt
Sunday September 27
Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)
Third Round
Evening Session (1900 local time, 1800 BST)
Quarter-Finals
Semi-Finals