Baaheeduk
Inactive User
- Joined
- Apr 15, 2006
- Messages
- 6,479
- Reaction score
- 151
Portsmouth have been drawn in the same Uefa Cup group as AC Milan, while Aston Villa, Tottenham and Manchester City have also been given tough opposition.
Aston Villa must play Ajax and Hamburg and Tottenham's main threat is set to come from Spartak Moscow and Udinese.
Pompey must also overcome Vfl Wolfsburg and Portuguese side SC Braga.
But City, who play Schalke O4, Paris St Germain, Real Santander and ex-England boss Steve McClaren's FC Twente side, will face the stiffest test.
Each team is in a five-team group and will play two opponents at home and the other two away. Three teams from each group qualify for the next knockout round.
The Draw:
GROUP A: Schalke 04, Paris SG, MANCHESTER CITY, Racing Santander, FC Twente
GROUP B: Benfica, Olympiacos, Galatasaray, Hertha Berlin, Metalist Kharkiv
GROUP C: Sevilla, VfB Stuttgart, Sampdoria, Partizan Belgrade, Standard Liege
GROUP D: TOTTENHAM, Spartak Moscow, Udinese, Dinamo Zagreb, NEC Nijmegen
GROUP E: AC Milan, Heerenveen, SC Braga, PORTSMOUTH, VfL Wolfsburg
GROUP F: Hamburg, Ajax, Slavia Prague, ASTON VILLA, MSK Zilina
GROUP G: Valencia, Club Brugge, Rosenborg, FC Copenhagen, Saint-Etienne
GROUP H: CSKA Moscow, Deportivo La Coruna, Feyenoord, Nancy, Lech Poznan
Aston Villa must play Ajax and Hamburg and Tottenham's main threat is set to come from Spartak Moscow and Udinese.
Pompey must also overcome Vfl Wolfsburg and Portuguese side SC Braga.
But City, who play Schalke O4, Paris St Germain, Real Santander and ex-England boss Steve McClaren's FC Twente side, will face the stiffest test.
Each team is in a five-team group and will play two opponents at home and the other two away. Three teams from each group qualify for the next knockout round.
The Draw:
GROUP A: Schalke 04, Paris SG, MANCHESTER CITY, Racing Santander, FC Twente
GROUP B: Benfica, Olympiacos, Galatasaray, Hertha Berlin, Metalist Kharkiv
GROUP C: Sevilla, VfB Stuttgart, Sampdoria, Partizan Belgrade, Standard Liege
GROUP D: TOTTENHAM, Spartak Moscow, Udinese, Dinamo Zagreb, NEC Nijmegen
GROUP E: AC Milan, Heerenveen, SC Braga, PORTSMOUTH, VfL Wolfsburg
GROUP F: Hamburg, Ajax, Slavia Prague, ASTON VILLA, MSK Zilina
GROUP G: Valencia, Club Brugge, Rosenborg, FC Copenhagen, Saint-Etienne
GROUP H: CSKA Moscow, Deportivo La Coruna, Feyenoord, Nancy, Lech Poznan